Hosting

Přihlášení

Kolik je 4 % ze 75? S tímto primitivním trikem to spočítá každý zpaměti

Svět techniky - 5 hodiny 7 min zpět
Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento jednoduchý trik vám ale usnadní každodenní počty a navíc si díky němu připomenete, co to vlastně jsou procenta.

Vytvořte mrknutím oka wi-fi hotspot a ze svého PC sdílejte internet

Svět techniky - 5 hodiny 7 min zpět
Představíme vám deset programů, které během chvilky prostřednictvím počítače vytvoří wi-fi hotspot. Tak může nabídnout internet i dalším zařízením s wi-fi, jako jsou smartphony, tablety či PC. Potřebujete jen správnou verzi Windows nebo speciální program.

MySpace ztratil všechna data, co na něj uživatelé za dvanáct let nahráli

Svět techniky - Po, 03/18/2019 - 21:33
Kdysi to byla největší sociální síť na světě. Začínající umělci na ni nahrávali svoji tvorbu, odstartovala tu sláva kapel jako Arctic Monkeys, Panic! At The Disco, nebo třeba DJ Calvin Harris. Vše je pryč. Při upgradu serverů MySpace ztratil data nahraná uživateli v letech 2003 až 2015.

Vše jako předplatné? Apple na konci března představí velké novinky

Svět techniky - Po, 03/18/2019 - 14:15
Hovoří se o tom již dlouho, na tiskové konferenci 25. března se to nejspíše stane oficiální a zřejmě i realitou. Apple spustí vlastní službu videa na přání za předplatné. A sílí spekulace, že formou předplatného budou i jiné služby, například magazíny nebo hry.

Turris tým na InstallFestu 2019

Svět internetu - Po, 03/18/2019 - 13:45

Turris tým v plné sestavě představil na začátku března na 11. ročníku konference InstallFest 2019 modulární router Turris MOX. Probrali jsme s uživateli vše možné, včetně novinek ve vývoji Turris OS. Jednotlivé moduly MOXe šly z ruky do ruky.

Na InstallFestu jsme prezentovali také možnosti využití routeru Turris Omnia pro potřeby veřejné správy a seznamovali návštěvníky konference s nabídkou Akademie CZ.NIC. Připravili jsme si také interaktivní hru play.turris.cz, kterou úspěšně dokončilo devět hráčů – ještě jednou gratulujeme!

Kolegové z týmu se také pravidelně účastní hlavního programu akce, tedy přednášek. V letošním roce si Michal Hrušecký připravil prezentaci Bootování modulárního routeru MOX z Omnie. Jeden z podporovaných setupů Turris MOX je AP rozšiřující pokrytí signálem WiFi z Turis Omnia. Jak tento režim síťového bootu funguje a co vše s ním lze dělat? Co plánujeme do budoucna? Krátká prezentace ukázala další možnosti využití nového routeru a z dotazů bylo znát, že se uživatelé na novou „hračku“ velmi těší.

Co mně osobně na InstallFestu zaujalo nejvíce? Přítomní programátoři například dostali šanci pohrát si s grafikou. Na hlavním panelu v přednáškové místnosti tak postupně vznikala a měnila se na pozadí programové nabídky směs grafických symbolů. Zajímavá byla také ukázka modelu železnice od OpenSuse nebo výroba Open Coly.

Zuzana Lena Ansorgová věnující se v CZ.NIC dokumentaci si pro návštěvníky připravila přednášku Dokumentování software podle jeho životního cyklu. Lena velice poutavě vyprávěla o tom, jak záleží zejména na cílové skupině, pro kterou se dokumentace vytváří. Řeč byla také o životním cyklu vývoje a o důležitosti přizpůsobení dokumentace cílové skupině. Kolegyně postupně provedla posluchače etapami plánování projektu až ke koncepci operací, přičemž se zabývala i používanou terminologií a důležitostí komunikace mezi vývojáři, marketingem a koncovými uživateli.

InstallFest a jemu podobné konference mají velmi příjemnou a přátelskou atmosféru. Jednotliví stánkaři mezi sebou komunikují a představují si novinky. My jsme byli neustále pod palbou dotazů a víru diskusí, také proto jsme si akci skutečně užili. Děkujeme organizátorům za skvělé zajištění konference a vám, kteří jste se na akci nedostali, připomínáme, že záznamy najdete na webu.

Kategorie:

Česká Wikipedie plánuje „stávku“ na protest proti plánované směrnici EU

Svět techniky - Po, 03/18/2019 - 08:30
Ve čtvrtek 21. března bude česká verze populární encyklopedie Wikipedia zcela nedostupná. Česká Wikipedia se tak připojí k německým kolegům v protestu proti plánované evropské reformě autorského práva. Wikipedii vadí především článek 11, který upravuje pravidla pro citace. Z článku 13 by zřejmě měla encyklopedie výjimku.

Více autistů našla největší studie mezi neočkovanými. Příběhy ale děsí dál

Svět techniky - Po, 03/18/2019 - 01:00
Očkování nezpůsobuje autismus. Nová studie, která sledovala více než půl milionu dánských dětí, dokonce ukázala, že děti s očkováním mají mírně nižší výskyt této poruchy. Rozdíl byl statisticky zanedbatelný. Vědci varují, že mýtus o vakcínách a autismu navzdory důkazům stále přetrvává. Na vině jsou i média.

Poláci a Židé štvou proti Československu, psaly Lidovky před 100 lety

Svět techniky - Ne, 03/17/2019 - 01:52
16. března 1919 Lidové noviny psaly o potížích nového československého státu s menšinami - národnostními i názorovými. Přibližuje je další díl seriálu Před 100 lety.

Boje s Maďary a ukrajinskými separatisty v březnu 1939 byly krvavé

Svět techniky - Ne, 03/17/2019 - 01:00
Spontánní ozbrojený odpor malé části pěšího pluku 8 v Místku nebyl jediným bojem československých ozbrojených složek proti uchvatitelům v březnu 1939. Nesrovnatelně větší boje probíhaly na Podkarpatské Rusi.

Poláci chtěli přístup k moři. U Gdyně vytvořili speciální koridor

Svět techniky - So, 03/16/2019 - 01:05
Právě před 100 lety se poprvé ve světovém tisku objevil pojem Polský koridor. S přístupem k Baltu měli mít Poláci do budoucna jen a jen problémy.

Retro: Všechna alba Björk vyjdou na magnetofonových kazetách

Svět techniky - Pá, 03/15/2019 - 13:06
Islandská zpěvačka Björk překvapila fanoušky, všechna svá alba vydá na barevných magnetofonových kazetách.

Software zdarma: lepší odemknutí tvrdohlavých souborů a jejich smazání

Svět techniky - Pá, 03/15/2019 - 01:00
Možnost smazat soubory či složky, které PC odmítá ze svých spárů pustit, lze najít v programu IObit Unlocker. Mít po ruce možnost prostřednictvím klávesové zkratky ukončit zaseknutý běžící proces je práce pro SuperF4. Deaktivaci klávesnice a myši z provozu zařídí KeyFreeze. A Avira Free Antivirus je antivir bez zbytečných funkcí.